Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Sport

Pentru prima dată în Negrești Oaș, aducem o provocare la mers sportiv!

În data de 20 septembrie 2019, Asociația de Tineret, Turism și Ecologie Cutezătorii Munților din Satu Mare în parteneriat cu Direcția Județeană de Sport și Tineret și Primăria Negrești-Oaș organizează la Negrești-Oaș un eveniment de promovare a sportului și mișcării în aer liber, sub genericul „Mers sportiv în orașul tău – ediție specială”.

Citeşte mai mult

Cupa VTM „Luna ȘES” – o ediție o reușită

Vremea a ținut cu noi și prima etapa a Campionatului ACR de Viteză pe Traseu Montan (VTM) în județul Satu Mare, a avut loc la Luna ȘES – „ micul transfăgărășan”, cum deja este numită de piloți și organizatori. Luna ȘES, are un traseu pitoresc care azi a fost plin de spectatori și a pus la mare încercare sportivii pentru a-și arăta priceperea la sportul cu cai putere.

Citeşte mai mult

Orașul Negrești-Oaș găzduiește etapa finală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar

Orașul Negrești-Oaș găzduiește etapa finală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, o competiție la care participă echipele de fotbal ale liceelor din 8 județe.

Deschiderea oficială a Olimpiadei a avut loc vineri la Liceul Teoretic Negrești-Oaș, în prezența primarului Aurelia Fedorca, a inspectorului școlar general adjunct Delia Gavra și a directorului Liceului Teoretic Viorel Bud.

Echipele concurente  –  Liceul cu Program Sportiv Satu Mare,  Liceul cu Program Sportiv Slatina – Olt, Colegiul Național Szekely Miko Sfântu Gheorghe – Covasna, Colegiul Național Mihail Kogălniceanu Galați, Colegiul Național Octav Onicescu București,  Liceul Tehnologic Matei Corvin Hunedoara, Liceul Tehnologic Hîrlău Iași, Liceul Tehnologic Doamna Chiajna – Chiajna – Ilfov – au fost primite de elevii Liceului gazdă cu pâine și sare, iar liceenele îmbrăcate în frumosul port popular oșenesc au făcut primirea pentru fiecare echipă în parte, urându-le bun venit.

În discursul său, primarul Aurelia Fedorca i-a felicitat pe elevi și pe antrenori, deopotrivă, pentru că au ajuns în această fază a competiției și i-a asigurat că Primăria și Consiliul Local Negrești-Oaș susțin performanța și sportul în școală.

”Vreau să știți că în calitatea mea de primar îmi iau foarte în serios misiunea de a moderniza instituțiile de învățământ și de a reactiva domeniul sportului încă din școală. Este modul în care ne construim sigur viitorul.  Primul lucru care te învaţă sportul este să fii perseverent. Vom admira şi respecta învingătorii şi vom fi alături de învinşi, pentru că fără ei, învingători şi învinşi, nu ar exista ideea de competiţie” – a declarat primarul Aurelia Fedorca.

Competiția se desfășoară pe parcursul a trei zile, urmând ca duminică să fie premiați câștigătorii.

CAMPIONATUL INTERNAŢIONAL ’’CUPA LUNA ŞES – VITEZĂ PE TRASEU MONTAN’’, A V-A EDIȚIE. Câștigătorii competiției

Sâmbătă, 14 iulie, a avut loc ediția a V-a a Cupei Luna Șes – Viteza pe Traseu Montan 2018, pe frumoasele serpentine de la Luna Șes.

Câștigătorii Cupei Luna Șes la VTM-ACR 2018 pe grupe și clase etapa a I-a a Campionatului Internațional VTM:

GRUPA JUNIORI:

Locul 1

Iocsak Natalia Ramona (Satu Mare, Honda Civic)

Locul 2

Balog Dominik (Satu Mare, Honda Civic)

 

GRUPA DEBUTANȚI:

Clasa H1

Locul 1

Mezei Bogdan (Oradea, Nissan Micra)

Locul 2

Trifu Raul (Cluj Napoca, VW Polo)

Locul 3

Toth Adalbert (Satu Mare, Mazda 323 F)

A mai participat la această categorie : Pop Andrei – Cluj Napoca.

 

Clasa H2

Locul 1

Nagz Attila (Baia Mare, Opel Astra)

Locul 2

Filip Mihai  (Baia Mare, Ford Puma)

Locul 3

Bob Florin (Gherla Mare, Renault Clio)

GRUPA AVANSAȚI:

Clasa H10

Locul 1

Cornea Bogdan (Cluj Napoca, MG ZR)

Locul 2

Bogdan Alexandru  (Cluj Napoca, Opel Tigra)

Locul 3

Vezendan Mihai  (Satu Mare, Honda CRX)

A mai participat la această categorie : Baias Andrei –  Cluj Napoca.

 

Clasa H11

Locul 1

Orha Claudiu Gavril (Baia Mare, Mitsubishi Colt)

Locul 2

Veress Itsvan (Baia Mare, Opel Manta)

Locul 3

Andor Marius  (Baia Mare, VW)

Au mai participat la această categorie : Rimis Alex – Chişinău, Boloş Georgel – Baia Mare, Stecka Florin – Satu Mare, Heredea Cristian –  Sânmărtin.

Clasa H12

Locul 1

Szabo Robert (Zalau, Subaru Impreza)

Locul 2

Kui Ferencz (Satu Mare, Seat Ibiza)

Locul 3

Gobel Eduard (Baia Mare, BMW M3)

Au mai participat la acestă categorie : Merce Cosmin – Oradea, Lihor Adam – Satu Mare, Mihat Eugen – Oradea.

 

OPEN

Locul 1

Orha Claudiu (Baia Mare, Mitsubishi Colt)

Locul 2

Veress Istvan (Baia Mare, Opel Manta)

Locul 3

Szabo Robert ( Zalău, Subaru Impreza)

Fiecare câștigător a primit pe lângă cupe, diplome, medalii și premii oferite organizatori şi sponsori.

Colinele de la Luna Şes au fost împânzite de iubitorii de curse și de mișcare veniţi să susțină competitorii pe traseul  de la Luna Șes.

Am fost norocoşi şi am avut parte de vreme frumoasă.

Felicitări tuturor concurenţilor, câştigătorilor şi organizatorilor pentru o ediţie reuşită.

 

Rezultatele Raliului VTM de la Luna Șes – FOTO SI VIDEO

raliu VTM Luna Ses 1La Luna Şes a avut loc sâmbătă, 9 iulie, a III-a editie a Raliului VTM. Concursul a fost organizat de Clubul Sportiv Rider’s, împreună cu ACR Sucursala Satu Mare, Consiliul Județean și Primăria Negrești-Oaș.

Rezultatele concursului:

GRUPA JUNIORI:

locul 1. Tarta David (Baia Mare, Subaru Justy) : locul.2. Iocsak Leontin (Livada, Suzuki) ; locul.3. Hanea Mihnea (Cluj Napoca, Ford Fiesta).

GRUPA FEMININ:

Locul 1. Kiss Pamela (Satu Mare, Opel Astra); 2. Iocsak Natalia Ramona(Livada,Honda)

GRUPA DEBUTANTI:

Clasa H.1 – locul 1. Dobrai Zsigmond (Bors/BH, Nissan Micra); 2.Toth Adalbert(Livada, Mazda)

Clasa H.3 – 1. Moldovan Liviu (Oradea, Renault Megane); 2.Susan Paul (Timisoara, Ford Fiesta) 3. Kiss Pamela (Satu Mare, Opel Astra)

GRUPA AVANSATI:

Clasa H.1. – 1. Uram Andrei ( Oradea, Mazda 323F); 2. Tarta David (Baia Mare, Subaru Justy) : 3. Vezendan Mihai (Satu Mare, Honda CRX)

Clasa H.2. – 1, Kuncz Dezső Lőrincz (HU/Püspökladány, Honda Civic), 2. Martincsek Zoltan (Timisoara, Peugeot 205); 3. Iederan Iustin (Cluj Napoca,Renault Clio )

Clasa H.3. – 1. Tirpe Ioan ( Oradea, BMW); 2. Merce Cosmin (Oradea, BMW)

OPEN – 1. Pasca Ovidiu (Baia Mare, Mitsubishi Lancer); 2. Szabó Róbert (Zalau, Subaru Impreza); 3. Uram Andrei (Oradea, Mazda 323F)

SURSA FOTO: http://satumaresport.ro

Primarul Aurelia Fedorca invită negreștenii să susțină Naționala României în fața unui ecran uriaș

meci euro

Primarul orașului Negrești-Oaș, Aurelia Fedorca, îi invită pe negreșteni să susțină vineri seara, 10 iunie 2016, Naționala de fotbal a României pe stadionul din oraș, unde va fi instalat un ecran gigant.

Meciul Franța- România din debutul Euro 2016 va începe vineri la ora 22.00, însă negreștenii sunt așteptați la stadion de la ora 20.00, când este programat un meci de gală între echipa Energia Negrești-Oaș și gloriile FC Oașul din perioada de aur.

”De la ora 22.00, vom susține echipa națională de fotbal în deschiderea EURO 2016. Vom urmări împreună meciul Franța – România pe un ecran uriaș”, a anunțat primarul Aurelia Fedorca.

Rezultatele competiției Cupa Olimpus la handbal fete de la Negresti-Oas

Cupa Olimpus (2)Sâmbătă, 28 mai 2016, s-a tras cortina peste cea de a XI-a ediție a tradiționalei întreceri sportive CUPA OLIMPUS la handbal fete.

La startul competiției au fost 5 echipe reprezentative a școlilor gimnaziale:
ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂȘNAD
ȘCOALA GIMNAZIALĂ N. IORGA BAIA MARE
ȘCOALA GIMNAZIALĂ ZELK ZOLTAN VALEA LUI MIHAI
LICEUL TEHNOLOGIC A. SALIGNY TURȚ

Micile handbaliste au fost recompensate cu diplome, medalii, cupe și dulciuri. Premierea a fost făcută de primarul orașului Negrești-Oaș, Aurelia Fedorca, consilierul Gheorghe Marincaș din partea Consiliului Local, director prof. Keszler Camelia Mirela din partea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Negrești – Oaș, antrenor emerit Băban Ioan din partea Federației Române de Handbal.

Cadrele didactice care au condus micile handbaliste la acest turneu au fost recompensate cu diplome de excelență:
prof. Stoica AncaMaria – ȘCOALA GIMNAZIALĂ N. IORGA BAIA MARE;
prof. Gherman Nicoleta Maria – LICEUL TEHNOLOGIC A. SALIGNY TURȚ;
prof. Leu Eugen Cristian – ȘCOALA GIMNAZIALĂ ZELK ZOLTAN VALEA LUI MIHAI;
prof. Ciceu Marian Vasile – ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂȘNAD.

Cele mai bune jucătoare ale fiecărui meci au fost recompensate cu diplome.

Organizatorii mulțumesc pentru ajutorul acordat: d-na Fedorca Aurelia, d-na Dan Maria, d-lui Toader Lohan, d-lui Rodilă Ioan, d-lui Dragoș Virigil -director DJTS, Pop Daniel, dar și părinților care au ajutat la buna organizare a competiției : Varga Alina, Varga Emanuela, Drăguș Ramona, Pop Irina, nu în ultimul rând fostelor jucătoare Băcanu Paula și Băraian Teodora.

CLASAMENT
1. ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE IORGA BAIA MARE
2. ȘCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 1 NEGREȘTI-OAȘ
3. ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂȘNAD
4. LICEUL TEHNOLOGIC ANGHEL SALIGNY TURȚ
5. ȘCOALA GIMNAZIALĂ ZELK ZOLTAN VALEA LUI MIHAI

1. Jucătoarea meciului MIHOC VALERIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 1 NEGREȘTI-OAȘ
2. Jucătoarea meciului POP ALEXANDRA ȘCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 1 NEGREȘTI-OAȘ
3. Jucătoarea meciului HRIHOR SILVIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 1 NEGREȘTI-OAȘ
4. Jucătoarea meciului VREDEȘ BIANA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE IORGA BAIA MARE
5. Jucătoarea meciului RUȘCAL DENISA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE IORGA BAIA MARE
6. Jucătoarea meciului CRIȘAN EMMA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE IORGA BAIA MARE
7. Jucătoarea meciului TOTH ANDREEA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE IORGA BAIA MARE
8. Jucătoarea meciului LEU DARIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ZELK ZOLTAN VALEA LUI MIHAI
9. Jucătoarea meciului BRATIȘ PAULA ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂȘNAD
10. Jucătoarea meciului CIUTA ALEXANDRA LICEUL TEHNOLOGIC ANGHEL SALIGNY TURȚ
11. Diplomă excelență LEU EUGEN CRISTIAN ȘCOALA GIMNAZIALĂ ZELK ZOLTAN VALEA LUI MIHAI
12. Diplomă excelență GHERMAN NICOLETA MARIA LICEUL TEHNOLOGIC ANGHEL SALIGNY TURȚ
13. Diplomă excelență STOICA ANCA MARIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE IORGA BAIA MARE
14. Diplomă excelență CICEU MARIAN ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂȘNAD
15. Diplomă excelență BĂBAN IOAN CLUB SPORTIV ȘCOLAR 2/ HCM BAIA MARE
16. Ceea mai frumoasă jucătoare CIUTA ALEXANDRA LICEUL TEHNOLOGIC ANGHEL SALIGNY TURȚ
17. Ceea mai tânără jucătoare ASTALÂȘ MARA ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂȘNAD
18. Cel mai bun portar HRIHOR SILVIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 1 NEGREȘTI-OAȘ
19. Cel mai tehnic jucător RUȘCAL DENISA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICOLAE IORGA BAIA MARE
20 Golgeter MIHOC VALERIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 1 NEGREȘTI-OAȘ

Sportivii de la ACS YAKUZA Negrești-Oaș s-au clasat pe locul 5 din 34 de cluburi la ”Pepe Memorial Cup”

12311450_1132792836738667_1203763588_oÎn data de 28.11.2015, ACS YAKUZA a participat la ediția a X-a a „Pepe Memorial Cup / Kuranai Karate Open Cup 2015”, organizat la Salonta, în memoria maestrului emerit Sándor Péter.

La competiție s-au înscris 31 de cluburi cu peste 300 de sportive din patru țări. La finalul zilei, Clubul Yakuza s-a clasat pe locul 5 în clasamentul cluburilor, cu 47 de puncte adunate:

– 3 locuri 1
– 7 locuri 2
– 12 locuri 3

Un rezultat remarcabil a obtinut CSATARI ZITA, reusind sa obtina de doua ori medalia de aur.

CSATARI ZITA   NEGRESTI-OAS        LOCUL 1               categoria 10-11 ani +35kg

 

LOCUL 1              categoria 8-11 KID’S OPEN

 

BEZSERA MARIUS                           LOCUL 1               +18 ANI  -84KG

 

LOCUL 3            +18   OPEN

 

POP CEZARA                                     LOCUL 2               categori  6-7 ani -22KG

 

ERSEKI BENIAMIN                          LOCUL 2               categoria 10-11 ani +35kg

 

LOCUL 3               categoria  8-11 KID’S OPEN

 

VISKI  EMILIA                                    LOCUL 2               categoria 12-15 ani MINI OPEN

 

BEZSERA  PATRICIA                        LOCUL 2               categoria 16-17 ani   59KG

 

MICZA  NORBERT                            LOCUL 2               categoria 16-17 ani +63kg

 

LOCUL 3               categoria 16-17 anI OPEN

 

HOTEA CRISTIAN                            LOCUL 2               categoria 16-17 ani  68 kg

 

BARBULESCU  RAUL                       LOCUL 3               categoria   6-7 ani +25kg

 

LOCUL 3               categoria   5-8 ani  OPEN

 

FANEA  GIULIO    NEGRESTI-OAS  LOCUL 3               categoria  8-11 ani KID’S OPEN

 

MEHES MATYAS                             LOCUL 3               categoria 16-17 ani +68kg

 

PINTEA ALEXANDRA                      LOCUL 3               categoria 14-15 ani +54kg

 

ELES  BENCZE                                    LOCUL 3               categoria 14-15 ani +57kg

 

LOCUL 3               categoria 12-15 ani MINI OPEN

 

ARDELEAN  INEZ                              LOCUL 3               categoria 12-13 ani -40kg

 

BOROS EDUARDO                           LOCUL 3               categoria 12-15 ani MINI OPEN

 

Sportivii de la ACS Yakuza secția Negrești-Oaș sunt îndrumați și antrenați de Sensei Csatari Attila  – 4Dan.

 

CUPA 1 DECEMBRIE la handbal feminin la Negrești-Oaș. Echipa ”Old Girls” a câștigat competiția

Cupa 1 decembrie la handbal feminin (11) Cupa 1 Decembrie a continuat luni la Negrești-Oaș cu competiția la handbal feminin, organizată de echipa de senioare OLD GILRS a orașului Negrești-Oaș. În competiție s-au înscris echipele de fete de la Liceul Teoretic Negrești-Oaș, Liceul Tehnologic Ioniță G. Andron Negrești -Oaș și echipele de senioare din Turulung și OLD GIRLS Negrești- Oaș.

Rezultatele au fost următoarele: Turulung – LTNO 22/18, Ioniță G. Andron – OLD GIRLS 16/18, LTNO – OLD GIRLS 14/20 și Turulung – Ioniță G. Andron 13/15.

Clasamentul a fost următorul: Locul I – OLD GIRLS, Locul II – Ioniță G. Andron, Locul III – Turulung, Locul IV – Liceul Teoretic Negrești-Oaș.

La finalul competiției, primarul Aurelia Fedorca a felicitat echipele participante și le-a acordat diplome. Evenimentul a fost susținut de Primăria și Consiliul Local Negrești-Oaș.

Sari la conținut